Hürriyet Magazin

8 Haziran 2011 Çarşamba

Aksesuar Yağmuruna Hazırlıklı Olun!


Önceki sayılarımızda tasarımcıların bu yazı abartılarla dolu bir moda serüvenine dönüştüreceğinin sinyalini vermiştik. Aksesuarlar için de durum pek farklı gözükmüyor. Kübist akımlar, geometrik desenler, agresif dokunuşlar, alışılmamış form ve proporsiyonlar… 2011 yazının sofistike aksesuarları, tüm ihtişamıyla kıyafetlerin yerini çalmaya geliyor.

Sezonun sıradışı aksesuar labirentinde, çıkış yolunu bulma görevi fashionistalara düşüyor. Kısacası, denize düşüp yılana sarılmak istemiyorsanız doğru parçaları seçmekte yarar var. Klasik formları hayal edin, üzerine biraz lüks biraz da hacim ekleyin, bir ölçü de sıradışılık kattığınızda sezonun şifresini çözmüş olacaksınız. Çantalar, ayakkabılar, kolyeler, küpeler, yüzük ve bileklikler… Yüzlerce model arasından sizin için derlediğimiz temalardan stilinize en uygun olanları öğrenmek için daha fazla vakit kaybetmeyin.

Hippie - Chic
Savaşma Seviş! 60’lı yılların çiçek çocukları, 2011 aksesuar modasına yön veren hippie dalgasını vitrinlerde görünce çok şaşıracak. Çünkü 60’ların bohem esintileri, bu sezon yerini oldukça şık dokunuşlara bırakmış durumda. Geçmiş yıllardaki “boho hippie” tarzına elveda diyebilirsiniz, ortaya çıkan egosantrik özgürlüğün yeni adı “hippie chic”. Özünde yine naturel ve rahat; fakat artık çok daha canlı, çok daha parlak, çok daha renkli. Kısacası, geçmiş yıllardaki sıkıcı toprak tonları ve şekilsiz formların aksine, 2011 sezonunda parlak renkler ve eğlenceli desenler hakim. Meşhur çıplak ayaklarsa, yerini şık sandaletlere bırakıyor. Tahta bilezikler, tüy küpeler, püsküllü çantalar ve barış işareti yine öne çıkan detaylar arasında. Ne bekliyorsunuz? John Lennon tarzı yuvarlak gözlüklerinizi takın ve “Let the Sun Shine in” fonda, özgürlüğünüzün tadını çıkarın! 
  


Parlak Renkler
Yumuşak pastel tonlarına alışanlar için kulağa korkutucu geldiğini hissedebiliyorum. Abartı boyutunu renklere sıçrattıkları için tasarımcıları suçlayamayız öyle değil mi? O zaman, bir an önce önyargılarınıza son verin ve klasik renklerden uzaklaşma şansınız varken kullanın derim. Kontrast renklerin buluştuğu “multicolor”, tek aksesuarda aynı rengin farklı tonlarını kullanabileceğiniz “tone sur tone” ya da flaş gibi patlayan “neon”... Kıyafetlerinizde düz renkleri kullanmaya devam edebilirsiniz, ama özellikle çanta ve ayakkabılarda klasikleri bir kenara bırakın. Sarı, yeşil, turuncu, mor; unutmayın bu sezon renk terapisine davetlisiniz. 
   

Punk – Rock & Asi
Moda dünyasının karanlık tarafına geçmeye cesaretiniz var mı? Cevabınız evetse 70’ler ve 80’lerin agresif yansımalarıyla tanışmaya hazır olun. İğneler, zımbalar, çiviler, dikenli tasmalar, metal zincirler, sivrilmiş vidalar... Sezonun asi ruhu aksesuarları ele geçiriyor; hem de bu sefer bambaşka siluetlere bürünerek, kimi zaman yan yana gelmesi imkansız gibi gözüken barok tarzında bir ayakkabının topuğunda gizleniyor, kimi zamansa saten bir çantanın tutma yerindeki iskelet detayında. Kuru kafalar, örümcek ağları, hançerler ve üzerinize atlamaya hazır vahşi hayvanlar; tehlikenin sizi nerde beklediğini hiçbir zaman bilemezsiniz. Aksesuarların vahşi doğasından sağlam çıkmak istiyorsanız, vidalı sneaker’larınız olmadan dışarıya adım atmayın.  
    

Barok
18. yüzyılın, moda dünyası için dönüm noktası olduğunu biliyor muydunuz? 1850’lere kadar sadece giyinme ihtiyacını karşılayan isimsiz bir kavramken, İlk ünlü moda tasarımcısı Charles Frederick Worth’ün imzalı ve pahalı tasarımlarının ortaya çıkmasıyla statü sembolü olarak kullanılmaya başlayan moda, 2011 aksesuar trendlerini bulmak için doğduğu yılların kapısını aşındırıyor. İhtişamlı volümler, abartılı kolyeler, iç içe geçen motifler, maskeler, şapkalar, fırfırlar, barok ve dantel detaylar... Modern çanta ve ayakkabı formları, şaşalı “La Belle Epoque” yorumuyla sahnelerde alkış bekliyor. Görmek ve görünmek isteyenler, devrin sıradışı aksesuarlarıyla gözünüzü sarayda açarsanız şaşırmayın.


Makro Baskılar
Çocukken sizi en çok şaşırtan oyuncak hangisiydi diye sorsalar, hiç düşünmeden içine bakıp çevirdiğimde renkli desenlerin ortaya çıktığı Kaleydoskop, bizim bildiğimiz ismiyle çiçek dürbünü derdim. Anlaşılan, tasarımcılar da çocukluk yıllarından hatırladıkları bu görüntüyü, sezonun bence en hit trendi olan makro baskılarla yetişkinlerin beğenisine sunmuşlar. Geometrik desenler, kontrast renkler, keskin çizgiler, kübik formlar derken makro baskılardan en çok etkilenen aksesuar objesi şüphesiz çantalar. Bu tavsiyeye kulak verin: Çanta boyları küçüldükçe, egzantriklik oranı artıyor.

 
Antik
Biri Mısır kraliçesi Nefertiti, bir diğeri Bizans kraliçesi Teodora; antik çağların bu iki güçlü kadınını kesiştirense zamansız tasarımlar. Nefertiti’nin kalın altın bilekliklerini hatırlayın ya da Teodora’nın geniş hacimli kolyelerini. Kraliçelerin, antik çağlardan günümüze kadar değişmeyen stil sırlarını su yüzüne çıkarıyoruz. Metalik boyun detaylarından, gladyatör tipi sandaletlere, damla formundaki mücevherlerden, parlak pullara; gücü sembolize eden Bizans haçları ve yılan figürleri, bu sezon modern mitolojinin baş kahramanları. Unutmayın, kendi piramidinizin Kleopatra’sı olmak istiyorsanız, bu tılsımlı parçaları es geçmeyin.   


2 yorum:

  1. canım özenle hazırlamıssın çok beğenerek okudum yazını

    YanıtlaSil
  2. Çok teşekkürler Fashion Designer süpersin!!

    YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...