Hürriyet Magazin

10 Haziran 2011 Cuma

Birkaç Adımda Plaj Şıklığı

Sağı solu belli olmayan hava şartları karşısında henüz tatil havasına girememiş olabilirsiniz. Yine de karamsarlığa kapılmayın, bazılarımız için şimdiden ufak deniz kaçamakları başladı bile. Pantalonlar yerini şortlara, etekler minilere bıraktı; izinler alındı, tatil rezarvasyonları yapıldı, son moda güneş gözlüğü de tamam, sıra geldi plajda ne giyeceğinize... 2011 – 2012 sezon trendlerini taşıyan bikini ve mayo modellerini henüz gözden geçirmediyseniz işte size fırsat! Bakalım bu yaz plajları hangi parçalar süsleyecek? Plajın en şık bayanı olmak için vakit kaybetmeden stil önerilerimize kulak verin. Tasarımcılar için yaratıcılıkta sınır tanımadıkları söylenir fakat sıra mayo ve bikini trendlerine gelince işler sandığımız kadar kolay ilerlemiyor. Tasarımcıların yapabilcekleri oldukça sınırlı olmasına karşın trendlere yön veren ufak dokunuşları gizli detaylarda hayat buluyor. Bakalım 2011 – 2012 bikini ve mayo trendlerinde öne çıkan stil detayları neler?


Örgü
70’li yılların tığ işi örgülerini sandıktan çıkarmanızın vakti geldi. Örgü bikini ve monokiniler 2011’in en bağımsız trendi olarak bu yaz sahillerdeki yerini almaya hazırlanıyor. Tığ işiyle örülen file formundaki tasarımlar sadece sezonun trendi değil, olmazsa olmaz plaj stilini de oluşturuyor. Ayrıca bu parçalara sahip olmanız için çok iyi bir nedeniniz var. Örgü mayolar her kadının mayosunda bulmak istediği seksilik ve işlevselliği bir arada sunuyor. Göz alan geniş ve karmaşık dikişleri, karşınızdakini hipnotize ederken vücudunuzdaki kusurları arka plana atmayı sağlıyor. Eğer çok kıvrımlı olmayan atletik bir vücuda sahipseniz bu farklı stili deneyerek seksi bir siluete sahip olabilirsiniz. Örgü parçaların bir diğer yararı ise günlük giysilerinizle kullanılabilmesi. Denim parçalarla kombinleyebileceğiniz çift parça monokiniyle çılgın bir after hour partisine katılabilir ya da gece için kombinleyebileceğiniz şık bir midi etekle şıklığınızı ortaya koyabilirsiniz.

Fırfırlar
Plajları hareketlendirme zamanı! Seksi fırfırlar sezona daha çarpıcı ve kadınsı bir hava katmak için hareke geçmiş durumda. Havuzda, denizde hatta romantik yaz gecelerinde; şifon bluzlarla birleştirebileceğiniz fırfır detaylı mayo ve bikiniler çok amaçlı kullanmanız için birebir. Tüm trend kurallarının bittiği yerde fırfır trendi tekrar sahnede çünkü örgü, vintage ya da tek omuz bikinilerin aksine fırfır kullanmanın hiçbir kuralı yok. İster armut tipi, ister üst bedeni geniş alta doğru darlaşan ters üçgen tipi bir vücuda sahip olun, işin sırrı fırfırı hangi bölgenizde kullanacağınızda gizli. Üst tarafınız kalınsa alt parçada kullanacağınız fırfırlarla kalça ve göğüsleriniz arasındaki dengeyi yakalayabilir ya da ince olan üst bölgenize hacim katmak için fırfırları göğsünüze doğru kullanabilirsiniz. Seçim yapmak için daha fazla düşünmenize gerek yok, fırfırlarınızla bu yazın lolitası siz olacaksınız.


Bant & Kordon

Fırfırların yumuşattığı havaya biraz vahşilik katmaya var mısınız? Sahillerin asi çehresi, bant ve kordon stiliyle tekrar su yüzüne cikiyor. Fetiş ve rock’n chic stilinden etkilenerek ortaya çıkan tasarımlar seksiliği ön plana çıkarırken bakanlara asi çağrışımlarda bulunuyor. Vintage kesim külot formunda bikinilerin alt parçalarına uygulanan bantlar, omuz detayı olarak kullanılan ya da bikiniye monokini formunu veren kordonlar... Çekici olmak icin bantlara dolanmanız yeterli.  

Dijital Baskılar

Tığ işi örgüler ya da geniş kesimli kordonlarla detaylarda boğulmak istemeyenlerdenseniz, basit dijital baskılarla fark yaratmak elinizde. 2011 – 2012 sezonunun şüphesiz en popüler trendlerinden biri olan dijital baskılarla dilerseniz eğlenceli tasarımlarla yazın tadını çıkarın ya da akışkan formlarla günbatımının dinginliğini üzerinizde taşıyın. İster straplez, ister halter ya da üçgen; bu sezon stil alarmı, her model için sokak modasını işaret ediyor. Özellikle küçük göğüslere hacim kazandırmak istiyorsanız baskılı bikini ya da mayolarınızı body yerine kullanarak işlevselliğinden yararlanabilirsiniz. Size hit bir ipucu daha: Vücut orantınıza göre kısa bacaklara sahip olduğunuzu düşünüyorsanız üst tarafı baskılı, alt tarafı tek renkli bir bikiniyle dikkatleri yukarıya çekebilirsiniz.
Vintage

“Cool” adlı parçasına çektiği klibinde Gwen Stefani’nin giydiği boyundan bağlı halter modeli mayoyu hatırlayanlarınız var mı? Hafızaları biraz daha zorlayıp geçmişe yolculuğa çıkalım. Marilyn Monroe’nun meşhur mayolu silueti, geçmişten fırlayıp bu sezon tekrar sahillerde yerini almaya hazırlanıyor. Seksilik ve eleganlık arasındaki dengeyi yakalamak için geçmişe dalmaya hazır mısınız?  Vintage tarzı mayo ve bikinilerinizle illa eski gözükmek zorunda değilsiniz; çünkü 2011-2012 sezonu için tasarımcılar vintage detaylardan beslenerek modern parçalar yarattılar. Beli vurgulayan korsajlar, boyun çizgisini çevreleyen halter modeller, yüksek bel, pop-art baskılar, çizgili pamuklu kumaşlar, dolgun göğüs kapları, külot tipi altlar... Kemerlerinizin takılı olduğuna emin olun, geçmişe uçuyoruz.
Tek Omuz


Birkaç yıldır moda trendleri arasında listenin üst sıralarında yer alan tek omuz stilinin yavaş yavaş popülaritesini kaybettiğini görmek pek de şaşırtıcı değil. Bu yüzden herkesin üzerinde tek omuz görmekten bıkmaya başladığımız günlerde rotayı bikini ve mayolara çevirmek, belki de tasarımcıların bu stili sürdürebilmesi için doğru bir kaçış noktası. Kısacası 2011 - 2012 sezonunda tek omuzlar plaj modasına taşınıyor. Hatırlarsanız geçmiş sezonlarda tek omuzlar 2 tip kullanım şekliyle göze çarpıyordu; ince tek omuz askısı ve askıyla aynı renkte birleşen üst parçalar. Bu sezonsa ince askılar yerini kalınlara, tek renklilerse özellikle askılarla vurgulanan kontrast renklere bırakıyor. Size de geriye, sahilin Heleni olarak prensinizi bulmak kalıyor.( fotoğraflar // www.style.com - www.elle.com )

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...