Hürriyet Magazin

25 Ağustos 2011 Perşembe

Milano, Paris, New York ve Londra Moda Haftaları’ndan Yeni Sezona Hazırlık Dopingi!

Onları izlemeden kimse alışverişe çıkmıyor. Sezon modasının ritmi önce bu şehirlerde atmaya başlıyor. Tahmin etmekte çok da zorlandığınızı söyleyemeyiz, öyle değil mi? Moda endüstrisinin kalbinin attığı 4 büyük şehirden; Milano, Paris, New York ve Londra’dan bahsediyoruz. Çok sayıda kişinin aylar öncesinden davetiye bulmak için sıraya girdiği renkli moda haftalarından...

Peki, yeni sezona sağlam bir moda dopingiyle girmeye ne dersiniz? Öyleyse, ilgiyle izlenen defilelere ev sahipliği yapan dünyaca ünlü moda haftalarından derlediğimiz stil önerilerini reçetenize eklemek için elinizi çabuk tutun. Unutmayın, başrol sadece birinin, seçimse sizin!   

New York Moda Haftası
Günlük, çizgili, mini elbisesiyle etrafını umursamaz bir genç kadın ya da minimalist takımını cool detaylarla süslemiş şık bir New Yorker... Moda Haftasının ana temasını özetlemek için yapılabilecek sanırım en doğru yorum bu. Geriye kalan ayrıntılarsa genel temayı epey kalabalıklaştıracak nitelikte... Deri detaylı ceketler, trençler ve yün yelekler tasarımcıların vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Kaşmir, tüvit, ipek ve jarse kumaşların öne çıkarıldığı tasarımlar, kürk ve kristal gibi alternatif parçalarla birlikte kullanılıyor. Tipik Amerikan stilinden doğan pop trendi ve 90’lı yıllar tekrar sahnede. Asimetrik kesimler ve transparan eteklerden hoşlanıyorsanız soluğu New York’da almak için daha fazla vakit katbetmeyin. Yeni ve eski Amerika’nın sentezinden ilham alınarak ortaya çıkarılan egzotik tasarımlar, modern vintage etkisi yaratmak için karşınıza çıkmaya hazır. Renklere gelince... Siyah ve beyazın kontrastı; bordo, devetüyü ve griyle dans ediyor. İçiçe girmiş desenler ya da minimal vurgular; hangisini tercih ederseniz edin, New York’un maceracı ruhundan kaçamayacaksınız.


Londra Moda Haftası
Çekici ve elegan tarzıyla göze çarpan bir şehir varsa, o da kraliyet şehri Londra’dır şüphesiz. Mükemmel çizgilere oturtulmuş koleksiyonlar, uzun - ince siluetler ve zamansız şıklık... Londra Moda Haftası’na damgasını vuran avangard ve orjinal yorumlar, mikro grafiklerle bir kez daha göz dolduruyor. Mavi ve lila tonlarının ağırlıkta olduğu rafine çizgiler, modern formlarla birleşiyor. Gri ve kiremit renkleriyse, tasarımlardaki naturel temayı destekliyor. Uzun etek ve kısa şorttan oluşan alt parçalar ve kollardaki kürk detayları, zıtlığın uyumunu işaret ederken; maskülen ve feminen tarzların çakışmasıysa koleksiyonlarda göze çarpan diğer bir ayrıntı. Bunu not edin: Dize doğru uzanan origamik etekler ve çizgili parçalar, yeni sezonda oldukça dikkat çekeceğe benziyor. Gri şehrin büyülü ve fantastik modasına hala kendinizi kaptıramadıysanız, bir de anlattıklarımızı Amy’nin özleyeceğimiz sesiyle hayal etmeyi deneyin.


Milano Moda Haftası
Sadeliğin ardında gizlenen lüksün ve pahalılığın, sakin gösterisinden söz ediyoruz. Estetiğine önem veren sofistike bir şehir kadını hayal edin; giydiklerinde hareketli detayları kullanmayı seven, fakat gösterişten uzak, modern bir kadın... Milano Moda Haftası, italyan gustosunu fransız kültürüne ekleyip; ortaya dengeli fakat bir o kadar da iddalı bir kolaj sunuyor. Bu kez sahnede, maskülen dominantlık hakim. Oxford tipi ayakkabılar, farklı yaka tipleri, lüreks ve moher eşliğinde kullanılan tüvit kumaşlar, sezonun çarpıcı detayları olarak karşımıza çıkıyor. Sarı ve hardal tonları; klasik gri, siyah ve kahve üçlüsüne meydan okumaya hazırlanıyor. Desenlerde dikkat çeken yıldız figürleriyse, bu kez sizi şehrin starı yapmak için parlıyor.


Paris Moda Haftası
Modanın ötesindeki sanatsal çizgilerin, kumaş üzerindeki desenlerde yer bulması, Paris Moda Haftası’ndaki izlenimlere göre bu sezon tasarımlarında kullanılacak en hit trendlerden biri. Peki ya diğerleri? Paris şovlarında renkler çok daha cesur, tasarımlarsa adeta “psychedelic”... Fütüristik formlar, vahşi hayvan desenleri ya da tersine karanlık dünyalar... Hayali formların izleri, şıklık ve pratiklik arasındaki çizgide buluşuyor. Bir başka yenilikse, günlük kıyafetlerde görmeye alışık olduğunuz nokta ve beneklerden geliyor. Yer yer ya da yoğun işlemelerle, noktalar bu kez gece kıyafetlerini işgal ediyor. Kürklerse diğer moda haftalarında olduğu kadar Paris sahnelerinde de, yine oldukça revaçta. Diğer pek çok tasarımcıya rağmen Stella McCartney’nin kürk kullanımına karşı sergilediği protestocu tavrı ise hayli dikkat çekici. Son olarak “Tuxedo” olarak anılan smokin parçalara gelince... Feminen hacimlere sahip smokinlerle, ne istediğini bilen güçlü kadına bürünme fikri sizin de kulağınıza hoş gelmiyor mu?    

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...