Hürriyet Magazin

17 Aralık 2012 Pazartesi

2013 Gardırobunuz Sezon Trendlerine Hazır Mı?


Kimileri Aydınlanma Çağı’na geçiş diyor, kimileriyse buna hiç aldırmıyor; ama yine de herkes onu konuşuyor…
2013! Yeni Yıl, yepyeni sürprizleriyle bizleri karşılamaya hazırlanırken, biz de kendimizi modayla yeniliyoruz. Bunun için de işe önce, gardırop detoksuyla koyuluyoruz. Şimdi toz tutmuş trendleri yenileriyle arındırmanın tam zamanı! Ne dersiniz, La Mode En Vogue'la gardırobunuzu 2013 trendleriyle baştan yaratmaya var mısınız?


Asya Rüyası

Doğunun mistik ve oryantalist havasına ilk kez kapılmadığımız doğru, ama Asya stilinin 2013 sezon modasına bu kadar etkileyici bir giriş yapacağını inanın biz bile tahmin etmiyorduk. Origami sanatından ilham alınmış özel el işçilikleri ve kırmızı, beyaz, siyah renklerin hakimiyeti altındaki parlak kumaşların yaydığı zengin stilin etkisi altına girmeye hazır olun! Uzak Doğu’ya özgü; ipek, saten ve kadife parçaların asil havası, bu kez etnik desenlerle gücünü iyice ispatlıyor. Stilin en hit parçası tabii ki kimonolar! Sade ve elegan bir görünüm için baştan aşağı düz ya da desensiz kontrast renklerin hakim olduğu pantolon - ceket takımlar, cesur iddianızı ortaya koymak içinse altın işlemeler ve çiçek desenlerinin yoğun olduğu kimonoları tercih edebilirsiniz. Asya stiline en uygun aksesuarların başındaysa modern takunyalar ve kuşak formunda, hacimli kemerler geliyor. Gardırobunuzda onlar da tamamsa, acele edin Doğu Ekspresi sizin için kalkıyor! 


Swinging London

Önümüzdeki sezon hakkında çok önemli bir sırra sahip olmak ister misiniz? 2013 modasına yön veren trendlerin yolu, ne yapıp edip 60’lı yılların modasından geçiyor. O yıllara damgasını vuran “Swinging London” furyasıysa, her şeyin moda olduğu o çılgın yıllardan günümüze keskin bir U dönüşü yapıyor. Eğer bu konuda pek fikriniz yoksa, hızlandırılmış bir kolaj dersine hazır olun: Çok katmanlı kumaşlar, yamalarla süslü patchwork parçalar, güçlü grafik desenleri, miniler ve egzotik dokular… Üstelik hepsi bir arada; çünkü uyum bu kez ilk sıralarda değil, önemli olan doğru More & More etkisini sağlamak. Her şeyi üst üste giyip sokağa çıkacak kadar kolay olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz; çünkü uyumsuzluğun da içinde her zaman bir uyum var. Küçük bir ipucu: Yoğun desenlerin hakim olduğu bu karmaşadan galip çıkmak için, düz ve basit silüetlerden şaşmayın. 

  
Flamenko Rüzgarı

Özlemiş miydiniz bilmiyoruz ama, tasarımlara hareket katan fırfırlar bizlere şimdiden 2013 alışveriş listelerinde yer alacaklarının işaretini verdiler. Adeta Flamenko elbiselerini hatırlatan maksi elbiseler; bel, kol ve yaka detaylarını ortaya çıkartan fırfırlarla daha geniş hacimlere kavuşuyor. Fırfırların etkisini kesmemek için renk dengesini yakalamanız çok önemli. Bu yüzden tek parça ve desensiz elbiseleri tercih etmekte yarar var. Görünümünüzü daha zengin göstermek içinse seçiminizi desen yerine aplike ve filelerden yana kullanabilirsiniz. Renklerde, siyah ve beyaz ikilisinin dominantlığı karşısında, fuşya ve kobalt mavisi gibi güçlü renklerden yardım alın. Fırfırların uyum sağladığı tek parça maksi elbiseler değil elbette; farklı bir görünüme sahip olmak için fırfırlı üstler ve tunik-pantolon takımları deneyebilirsiniz. Sezonun hit aksesuarlarından mercan gibi doğal taşlı kolyelerle minimalist çizginizi koruyun. Unutmayın 60’ların romantik havasına bürünmeniz için ihtiyacınız olan tek şey, baş döndüren fırfırlar.


Gizemli Transparan

Bazen görememek, açıkça görmekten çok daha çekici olabilir ne dersiniz? Birkaç sezondur yoğun olarak aksesuarlarda karşımıza çıkan transparan dokular, bu kez tüm görünüme yansıtılıyor. İpek, organza, şifon ve muslin gibi incecik kumaşlar, yeni sezonda alışılmışın dışında astarsız olarak sergileniyor. Özellikle midi boy elbiseler ve diz altı etekleri, blok ve çizgi etkisiyle kesen transparan parçaları taşımak oldukça cesaret işi. Sezona damgasını vurmak için bekleyen en gözde tasarımlardan biri, diz altı eteklerde yer alan transparan pencereler sayesinde mini etek etkisi yaratan ve vücuda oturan kalem etekler. Hem uzun, hem de mini eteği bir arada taşıyabildikten sonra, kadınlar başka ne ister ki?


Şehirli Eskimo

Ne yüksek sesli protestolar, ne de hayvanların moda uğruna katlediliyor olması… Kimileri onları koruduğunu sanıp, doğaya zararını bilmeden yapayını da tercih etse, kürk aşkının önüne hiçbir şey geçemiyor. Bu sezonun tek farkıysa, tasarımcıların fazla tepki almaktan çekindiklerini tahmin ettiğimizden, kürklerin kapladığı alanları geçmiş sezonlarla karşılaştırıldığında çok daha azaltmış olmaları. Kısacası, illa kürk kullanmak istiyorsanız; sezon modası, parça kürkleri işaret ediyor. Özellikle kol, boyun ve göğüs kısmına dikilen ya da düğmelenen kürk parçalar, dikkatleri bu sezon üzerlerine çekmekte zorlanmıyorlar. Evde bekleyen palto kürklere ne mi olacak? Tadilatla yeni formuna sokmak istemiyorsanız, saklayıp şansınızı 2014 için deneyeceksiniz demektir.           


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...